Son Haberim

ÖSYM – YGS sınav sonuçları açıklanıyor!

ÖSYM – YGS sınav sonuçları açıklanıyor!
Bu haber 25 Mart 2016 - 9:00 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

İnternet üzerinden başvuru yapan adaylar; “Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir.” uyarısını mutlaka görmelidir. Aksi takdirde başvuru yapılmamış saymaktadır. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmaz. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar gizli tutmalıdır.

2016 LYS SINAVLARI NE ZAMAN?

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-4 Sosyal Bilimler: 18 Haziran 2016,

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-1 Matematik: 19 Haziran 2016,

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-5 Yabancı Dil: 25 Haziran 2016,

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-2 Fen Bilimleri: 25 Haziran 2016,

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-3 Edebiyat-Coğrafya: 26 Haziran 2016,

LYS başvuruları 1-14 Nisan 2016’da alınacak.

LYS sonuçları ise 18 Temmuz 2016’da adaylara duyurulacak.

ÖSYM sınav takviminin yayınlanmasıyla ‘LYS ne zaman?’ sorusu yanıtlanmış oldu. Öte yandan ÖSYM bu sene farklı bir yol izleyecek. YGS sınav tarihlerinin yanında sonuç tarihlerinin de yer verildiği ÖSYM sınav takvimiyle adaylar sonuç stresi olmayacak.

İptal edilen sorular, ilgili testte en az bir cevabı bulunan tüm adaylar için doğru yanıtlanmış kabul edilerek değerlendirme yapılacak.

ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından temel soru kitapçığında yer alan temel matematik testindeki 15’inci soru ile fen bilimleri testindeki 9’uncu sorunun iptal edilmesine, fen bilimleri testindeki 7’nci sorunun ‘A’ olarak girilmiş cevabının ‘D’ olarak değiştirilmesine karar verildi” cümleleri kullanıldı.

YÖK Başarı Sırası Sihirbazı’nın en önemli özelliği gerçek verilere dayalı olmasını. Başkan Saraç 10 Mart tarihindeki tanıtım toplantısında şunları söylemişti:
“YÖK, yıllar yılı, gençlerin gözünde soğuk, uzak, sevimsiz bir kurum hüviyetinde idi. Geçmişin kötü algısını artık sırtımızda taşımak istemiyoruz. Yeni ve yenilikçi YÖK olarak gençlerimizi gözünde onları kucaklayan, fayda sağlayan, yol gösteren bir yere gelmeyi hedefliyoruz.” YÖK olarak, adaylar yanlış kapıları çalmasınlar, yanlış arayışlara girmesinler, ‘bilinçli tercihler’ yaparak gerçekten istedikleri programlara yerleşsinler istiyoruz. Yerleştirildikleri programlara hatalı tercih nedeniyle kaydını yaptırmayan öğrencilerden kaynaklanan ‘kontenjanların yanması’ hadisesinin yaşanmamasını umuyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER