Son Haberim

Alerjik bünyeler için teklike yeniden kapıda.

Alerjik bünyeler için teklike yeniden kapıda.
Bu haber 26 Mart 2016 - 12:40 'de eklendi ve 56 views kez görüntülendi.

Tanıda cilt testi (Prick test) ve kan testi yapılır. Cilt testinde en sık karşılaşılan alerjenler kullanılır, kişinin verdiği cilt reaksiyonu ölçülür, kan testinde ise vücudun oluşturduğu IgE antikorunun kandaki düzeyi ve belli bir madde veya maddelere karşı alerjik belirtiler varsa spesifik IgE düzeyi belirlenilir.

Ev tozu akarları sık rastlanan alerjenlerin başlıca nedenleridir. Evdeki halı boyutları küçültülmeli. Yatak odasında halı olmaması, ağır ve toz tutan perdeler yerine yıkanabilir perdeler kullanılması, çarşaf ve nevresim takımlarının haftada bir kez 60 derece ile yıkanması alerjiye karşı alınabilecek en etkili önlemlerden birtanesidir.

Alerjik olan kişiler ve astım rahatsızlıgı olan kişiler açık havada yapacakları fiziksel aktivite için polenlerin daha az olduğu öğleden sonra saatlerini seçmelidir. Özellikle plaza ve AVM gibi binaların yüzeyleri statik elektrik üretiyor ve polenler bu tip binaların olduğu bölgelerde daha yoğun olarak görülüyor. Kişinin hangi çeşit polene karşı alerjik olduğunu yapılacak basit bir alerji testi ile belirlemek çok kolay.

“İlaç kullanımını asla kesmemek gerekli” diyen Prof. Dr. Ece alerjene karşı şu tavsiyeleri sunuyor.

Normalde vücudumuzu koruyan bağışıklık sisteminin, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere aşırı yanıt vermesi sebebi ile ortaya çıkan reaksiyonlar alerji olarak belirleniyor. Özellikle polenlerin açığa çıktığı sabahın erken saatlerinde yaşanabilecek alerji ve astım ataklarına dikkat etmek gerekiyor. Sabahtan öğleye kadar olan zaman içinde açık havada yapılan spor ve yürüyüş gibi aktivitelerden uzak durulmasını öneriyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER